Rubriky
Herci a herečky

Kvíz: Vlasta Burian jeho život a film v deseti otázkách

Kdo by neznal komediálního herce Vlasty Buriana. Vlasta Burian, vlastním jménem Josef Vlastimil Burian (podle matriky Josephus Wlastimil Burian) ztvárnil mnoho komediálních rolí a hrál v mnoha filmech. Byl jedním z nejpopulárnějších herců a vůbec celebritou první republiky.

Vlasta Burian byl i nadšený sportovec a nejvíce miloval fotbal. Hrál za fotbalový klub Union Žižkov později za Viktorii Žižkov. Známější je však jeho postavení ve Spartě. Věnoval se také cyklistice (vždy ráno se projížděl na kole) a hrál závodně tenis. Často vyhrával závody a turnaje, kterých se účastnil. Malá část jeho dochovaných trofejí zabírá jednu celou vitrínu.

Vlastu Buriana zasáhla v roce 1944 životní i profesní katastrofa. Divadlo mu zavřeli Němci a po válce ho věznili Češi. Byl vězněn spolu s „esesáky“ a kriminálními živly, kteří ho ponižovali. Na naléhání prezidentem Janem Masarykem byl propuštěn. Pod pohrůžkou smrti, byla lstí vymámena lživá výpověď z úst Lídy Baarové, a Vlasta Burian byl znovu uvězněn. Byl neprávem označen za kolaboranta, a to mu značně uškodilo zejména v profesním životě.

Málo byl obsazován. První film ve kterém se Vlasta Burian objevil, je natočený až pět let po válce. V roce 1957 spolupracoval na jediném tv filmu pro Československou televizi.

Lidé ho znali jako zábavného společníka, v soukromí byl však melancholický, náladový, vyhýbavý a měl deprese. Mohlo se jednat maniodepresivní stavy. Spekuluje se, že mohlo jít o Aspergerův syndrom či ADHD. Tyto nemoci v té době nebyli ještě popsány, ale mohly by vysvětlovat jeho talent a stav duše.

Vlasta Burian
Vlasta Burian

O „Králi komiků“ jak se mu dodnes přezdívá, bychom mohli dlouho diskutovat. Za zmínku stojí třeba to, že jeho potomci žijí do teď. Jeho pravnučka Monika Kristlová například produkuje filmy. Pojďme se však podívat, jak Vlastu Buriana znáte a zkuste si náš kvíz.

1. Datum narození Vlasty Buriana

a)     9. dubna 1891

b)    12. května 1891

c)     13. července 1981

2. Jak se jmenovali rodiče Vlasty Buriana?

a)     Antonín a Pavla Burianovi

b)    Antonín a Marie Burianovi

c)     Josef a Marie Burianovi

3. Jak se jmenoval první film, ve kterém se Vlasta Burian poprvé objevil, a zároveň se tento film pokládá za nedochovaný.

a)     Lásky Kačenky Strnadové

b)    On a jeho sestra

c)     Tu ten Kámen

4. Jak se jmenovala manželka Vlasty Buriana, kterou si vzal v roce 1919?

a)     Ančí Pírková

b)    Nina Červenková

c)     Lída Baarová

5. 5. Května 19O1 se rodina Vlasty Buriana přestěhovala do jaké, dnes známé pražské části?

a)     Dejvice

b)    Háje

c)     Žižkov

 6. Jak se jmenoval první film, ve kterém si Vlasta Burian po válce směl zahrát?

a)     Byl jednou jeden král

b)    Nejlepší člověk

c)     Slepice a kostelník

7. V které městské časti v Praze žil Vlasta Burian se svou manželkou?

a)     Žižkov

b)    Dejvice – Hanspaulka

c)     Smíchov

8. Film, ve kterém Jaroslav Marvan Vlastu Buriana pobízí, aby přijal telegram, se jmenuje?

a)     U pokladny stál

b)    Přednosta stanice

c)     Nezlobte dědečka

9. Kdy zemřel Vlasta Burian?

a)     21. ledna 1962

b)    31. ledna 1962

c)     29. února 1962

10. Jeho poslední role byla ve filmu?

a)     Čertův mlýn

b)    Zaostřit prosím

c)     Muž v povětří

Tak jak jste si vedli? Byl pro Vás kvíz hračkou, nebo jste se jím horko těžko prokousávali. Pokud jste neuspěli, tak nemusíte zoufat. Jednoduše si doplňte mezery a příště to zvládnete. Vždyť Vlasta Burian číhá na každém kroku a téměř všude se o něm dají zjistit nějaké ty informace. A na závěr citát Vlasty Buriana: „Pravda je jen jedna, proto ji nemůže mít každý.“

https://www.csfd.cz/tvurce/1445-vlasta-burian/prehled/

Vlasta Burian – Wikipedie (wikipedia.org)

Autor: Tomáš Skočdopole

Tomáš Skočdopole je uznávaný český filmový kritik a autor, který se proslavil svým jedinečným pohledem na kinematografii a hlubokou znalostí filmové historie. Narodil se v Praze a od mládí projevoval silný zájem o film a jeho různé aspekty. Jeho styl psaní čerpá inspiraci z Quentina Tarantina, projevuje se v něm vášeň pro detail a nekonvenční přístupy k filmové naraci. Skočdopole je známý svou schopností analyzovat a interpretovat filmová díla na hluboké úrovni, přičemž často propojuje klasické a moderní filmy v kontextu širších kulturních a společenských trendů. Jeho články, publikované v předních českých filmových časopisech a na online platformách, jsou ceněné pro jejich erudici a originální pohled na film jako uměleckou formu. Tomáš se také často účastní filmových festivalů a diskusních panelů, kde sdílí své znalosti a nadšení pro film s širokou veřejností.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *