Rubriky
Nej filmy

3 nejočekávanější české filmové premiéry roku 2023

Máte-li rádi české filmy, přijdete si v roce 2023 na své. Premiéru bude mít hned několik českých filmů, které určitě stojí za vidění. Nouze nebude ani o známé české herce. V nových českých filmech uvidíte Matěje Hádka, Evu Holubovou i Jaroslava Duška. A to není zdaleka vše.

Bratři

Mezi jeden z nejočekávanějších českých filmů roku 2023 bezesporu patří snímek Bratři o bratrech Mašínech, který by měl mít premiéru 26. října. Jeho režie se ujal Tomáš Mašín (vzdálený příbuzný obou bratrů) a snímek natočil podle scénáře Marka Epsteina. Mezi herci uvidíte například Oskara Hese, Jana Nedbala, Tatianu Dykovou nebo Matěje Hádka. Dále ve filmu hraje Adam Ernest, Matyáš Řezníček, Tony Mašek, Alžběta Malá a další.

Film Bratři vypráví jeden z největších příběhů studené války. Bratři Josef a Ctirad jsou aktivní v protikomunistickém odboji a snaží se navázat na činnost svého otce (člena protinacistické odbojové organizace Tři Králové).

Pokud máte rádi filmy z české historie, určitě vyrazte do kina. Možná budete mít po zhlédnutí filmu konečně jasno v tom, zda bratři Mašínové byli hrdinové, nebo vrazi. A možná vám dojde, že nic není černobílé a uvědomíte si, že bratři Mašínové byli možná jen řízeni velmi mocnými silami – nacismem, bolševismem a idealizovanou představou vlastního otce.

Ve filmu uvidíte několik dechberoucích scén, a to například přestřelku na nádraží v Uckro či obklíčení v lese u Waldova. Chybět nebude ani Berlín, spoustu komparzistů nebo spoustu vojenské techniky. Tvůrci filmu přiznávají, že natáčení bylo obtížné, ale zároveň jsou vděční za to, že mohli tak výjimečný příběh vyprávět.

Přání k narozeninám

Snímek Přání k narozeninám můžete v kinech vidět už 19. ledna. Takhle komedie bude plná zvučných jmen. Na plátně uvidíte Evu Holubovou, Jaroslava Duška, Veroniku Khek Kubařovou, Davida Švehlíka, Tomáše Klusa, Igora Orozovicče, Jaroslava Plesla, Matěje Hádka, Simonu Babčákavou či dětskou herečku Valentýnu Bečkovou. Asi vás příliš nepřekvapí, když vám řekneme, že úvodní píseň k této rodinné komedii nahrál Tomáš Klus, který ve filmu i hraje.

A o čem film Prání k narozeninám bude? O jednom narozeninovém přání:) Líba slaví kulaté jubileum a jediné po čem touží, je, aby se na oslavě narozenin sešla celá rodina. Syn Petr chce ale raději být se svým přítelem Karlem, o kterém jeho rodina nemá sebemenší tušení, a tak předstírá nemoc. Líba se ale nehodlá vzdát a rozhodne se Petra překvapit. S celou rodinou vyrazí k němu domů a Petr je nucen improvizovat. Přítel Karel se rázem mění v kolegu z práce a jeho sestra Veronika v Petrovu přítelkyni. A jízda začíná…

Tvůrci filmu slibují, že se budete bavit. Režie se ujala slovenská režisérka Marta Ferencová a společně s Adamem Dvořákem je Ferencová i autorkou scénáře. Zajímavostí je, že skoro všechny role byly psané pro konkrétní herce.

Přání k narozeninám se v něčem možná až nápadně podobá snímku Přání Ježíškovi, který měl premiéru v loňském roce. Filmy natáčel i stejný tým a stejných bylo i několik herců. Oba filmy spojuje i to, že jejich tématem jsou přání a tužby.

Její tělo

Filmoví fanoušci určitě s napětím očekávají i filmový debut Natálie Císařovské, který by měl mít premiéru 28. září. Jedná se o drama z prostředí závodního plavání. Film je inspirován skokankou do vody Andreou Absolonovou, která se zranila, musela ukončit kariéru a stala se světoznámou pornoherečkou.

V hlavní roli uvidíte slovenskou herečku Natalii Germani. Dále pak ve filmu hraje Denisa Barešová, Zuzana Mauréry, Martin Finger, Zuzana Stivínová nebo Cyril Dobrý. Scénář k filmu napsala Natálie Císařovská společně s Anetou Honzkovou.

Zajímá vás příběh ženy a jejího těla? Příběh ženy, která zemřela v pouhých 27 letech? Pokud vyrazíte do kina, možná i vás donutí film zamyslet se nad tím, jak se svým tělem nakládáte a jak mu nasloucháte.

Autor: Tomáš Skočdopole

Tomáš Skočdopole je uznávaný český filmový kritik a autor, který se proslavil svým jedinečným pohledem na kinematografii a hlubokou znalostí filmové historie. Narodil se v Praze a od mládí projevoval silný zájem o film a jeho různé aspekty. Jeho styl psaní čerpá inspiraci z Quentina Tarantina, projevuje se v něm vášeň pro detail a nekonvenční přístupy k filmové naraci. Skočdopole je známý svou schopností analyzovat a interpretovat filmová díla na hluboké úrovni, přičemž často propojuje klasické a moderní filmy v kontextu širších kulturních a společenských trendů. Jeho články, publikované v předních českých filmových časopisech a na online platformách, jsou ceněné pro jejich erudici a originální pohled na film jako uměleckou formu. Tomáš se také často účastní filmových festivalů a diskusních panelů, kde sdílí své znalosti a nadšení pro film s širokou veřejností.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *