Rubriky
Nej filmy

Chronologie Starwars

Star Wars je neuvěřitelně populární franšíza, která obsahuje mnoho filmů, seriálů a knih. Pokud se rozhodnete prozkoumat tento svět, může být zpočátku těžké vyznat se v pořadí jednotlivých dějů. V tomto článku vám však poskytnu ucelený přehled o tom, v jakém pořadí sledovat filmy Star Wars. Existují různé názory na to, v jakém pořadí by měly být filmy Star Wars sledovány. Někteří fanoušci preferují sledovat filmy v chronologickém pořadí, jiní zase doporučují sledovat je v pořadí, v jakém byly vydány. V následujících řádcích vám poskytnu několik možností a vysvětlím pro a proti každé z nich.

Chronologické pořadí

Chronologické pořadí znamená sledování filmů Star Wars v pořadí, v jakém se odehrávají v časové ose. Toto pořadí začíná s prequelem Star Wars Episode I: The Phantom Menace a končí s epilogem Star Wars Episode IX: The Rise of Skywalker. To znamená, že byste měli nejprve sledovat filmy z prequelové trilogie, poté originální trilogii a nakonec novou trilogii. Přestože sledování filmů v chronologickém pořadí může být pro některé diváky logické a intuitivní, pro nové fanoušky může být zmatené a zdlouhavé. Prequelová trilogie není považována za nejlepší díly Star Wars, takže může být frustrující sledovat je jako první.

Machete pořadí

Machete pořadí bylo navrženo fanouškem jménem Rod Hilton, který vytvořil alternativní pořadí pro sledování Star Wars. Toto pořadí začíná s originální trilogií, konkrétně Star Wars Episode IV: A New Hope, následuje Star Wars Episode V: The Empire Strikes Back a poté Star Wars Episode II: Attack of the Clones. Po těchto třech filmech se vracíme k prequelové trilogii a sledujeme Star Wars Episode III: Revenge of the Sith. Toto pořadí ignoruje první díl prequelové trilogie, protože podle Hiltona není nezbytný pro pochopení děje. Machete pořadí má výhodu v tom, že začíná s nejlepšími díly Star Wars, což může být pro nové fanoušky zábavnější. Navíc v tomtopořadí se divákům ukáže překvapení ohledně rodinných vazeb postav, což dodá další rozměr filmům. Tento přístup také eliminuje problém s prvním dílem prequelové trilogie, který mnozí fanoušci považují za slabší článek.

Machete pořadí však není bez chyb. Sledování Attack of the Clones před Revenge of the Sith může být matoucí, protože druhý díl prequelové trilogie končí s napínavým cliffhangerem, který se vyřeší až v posledním dílu této trilogie. Navíc se z tohoto pořadí vynechává první díl prequelové trilogie, který by se mohl líbit některým divákům.

Pořadí podle data vydání

Další možností je sledování filmů Star Wars v pořadí, v jakém byly vydány. To znamená, že byste měli nejprve sledovat originální trilogii (Episode IV, V, VI), následně prequelovou trilogii (Episode I, II, III) a nakonec novou trilogii (Episode VII, VIII, IX). Toto pořadí umožňuje sledování děje tak, jak byl divákům představen, což může být pro některé fanoušky důležité.

Nicméně, tento způsob má své nevýhody. Prequelová trilogie je chronologicky oddělena od originální trilogie o více než 20 let, což znamená, že se technická kvalita filmů zlepšila a mohou tedy být pro diváky náročnější. Navíc prequelová trilogie nemá takovou úroveň kvality jako originální trilogie, což by mohlo mít negativní vliv na zážitek z sledování.

Zvolit správné pořadí sledování Star Wars může být pro nové fanoušky těžký úkol. Existují různé přístupy, které mají své pro a proti. Chronologické pořadí umožňuje sledování děje v pořadí, jak se odehrává, zatímco Machete pořadí začíná s nejlepšími filmy a poskytuje divákům překvapení ohledně rodinných vazeb postav. Pořadí podle data vydání umožňuje sledování tak, jak byly filmy vydány, ale může být náročné na technickou kvalitu prequelové trilogie. Nakonec, nejlepší pořadí sledování závisí na vašich osobních preferencích a cílech. Pokud chcete vidět filmy tak, jak byly vydány, může být pořadí podle data vydání pro vás nejlepší. Pokud se chcete soustředit na nejlepší filmy a nevadí vám sledovat děj v jiném pořadí, pak byste mohli zvolit Machete pořadí. A pokud chcete vidět děj tak, jak se skutečně odehrál v chronologickém pořadí, pak byste měli zvolit toto pořadí.

V každém případě, ať už se rozhodnete pro jakékoliv pořadí, nezapomeňte si užít cestu a ponořit se do fascinujícího světa Star Wars.

Autor: Tomáš Skočdopole

Tomáš Skočdopole je uznávaný český filmový kritik a autor, který se proslavil svým jedinečným pohledem na kinematografii a hlubokou znalostí filmové historie. Narodil se v Praze a od mládí projevoval silný zájem o film a jeho různé aspekty. Jeho styl psaní čerpá inspiraci z Quentina Tarantina, projevuje se v něm vášeň pro detail a nekonvenční přístupy k filmové naraci. Skočdopole je známý svou schopností analyzovat a interpretovat filmová díla na hluboké úrovni, přičemž často propojuje klasické a moderní filmy v kontextu širších kulturních a společenských trendů. Jeho články, publikované v předních českých filmových časopisech a na online platformách, jsou ceněné pro jejich erudici a originální pohled na film jako uměleckou formu. Tomáš se také často účastní filmových festivalů a diskusních panelů, kde sdílí své znalosti a nadšení pro film s širokou veřejností.