Rubriky
Nej filmy

James Bond nikdy neumírá

Poslední James Bond nosí občanské jméno Daniel Craig. Britský herec se narodil 2. března 1968 v Chesteru a získal světovou slávu především díky své ikonické roli Jamese Bonda. Tento charismatický herec představuje moderního a surovějšího Bonda, který zanechal originální stopu v historii filmového agenta 007.

Craigovy působivé herecké schopnosti překračují rámec bondovské série, neboť se objevil v řadě dalších úspěšných filmů, jako jsou Po krk v extázi, Mnichov či Muži, kteří nenávidí ženy. Své umění prokázal i na divadelních prknech, kde exceloval ve hrách jako Deštivé dny a Othello. Daniel Craig je univerzální herecký talent, což jenom potvrdil rolí detektiva ve skvělém filmu Na nože.

Daniel Craig však měl své slavné předchůdce v roli Jamese Bonda. Pět herců ztvárnilo v minulosti tuto ikonickou roli. Kteří to byli?

1. Sean Connery (1962–1971): první a pro mnohé nejlepší Bond, jehož charizma a eleganci definovaly postavu po generace.
2. George Lazenby (1969): jediný film – V tajné službě Jejího Veličenstva, ale přesto nezapomenutelný výkon.
3. Roger Moore (1973–1985): humorný a uhlazený Bond, který přinesl lehkost a komediální prvky do série.
4. Timothy Dalton (1987–1989): záhadný a méně konvenční Bond s větším důrazem na realističtější přístup.
5. Pierce Brosnan (1995–2002): charismatický a moderní Bond, který ztělesnil ideální kombinaci akce a šarmu.
6. Daniel Craig (2006–2021): surový, komplexní a emočně zranitelný Bond s neotřelým chápáním role.

V Bondovkách najdeme i českou stopu. Jednou z nich je L-39 Albatros – československý lehký cvičný bitevní letoun, který se objevil v bondovce Zítřek nikdy neumírá (1997) s Piercem Brosnanem jako Jamesem Bondem. L-39 Albatros byl navržen firmou Aero Vodochody v 60. letech a začal sloužit ve vojenských jednotkách v 70. letech.

Svou popularitu si získal díky výkonnosti, spolehlivosti a nízkým provozním nákladům, což z něj činí oblíbený letoun jak pro cvičné, tak pro akrobatické účely. V bondovce Zítřek nikdy neumírá je L-39 Albatros součástí vzrušující honičky, při které James Bond uniká nepřátelům ve vzduchu.
Tato bondovka tak zvýraznila výjimečné schopnosti L-39 Albatros a přispěla ke zvýšení jeho globálního povědomí.

V bondovce Dech života se objevil další zajímavý stroj – rumunské auto Aro 240. Tento čtyřkolový offroadový vůz, vyráběný mezi lety 1972 a 2003, získal pozornost díky své schopnosti zvládnout náročný terén.

Aro 240 je poháněn dieselovým nebo benzínovým motorem a nabízí prostorný interiér pro pět pasažérů. V bondovce Dech života hrál klíčovou roli v jedné z akčních scén, kdy James Bond a jeho spojenec používají vozidlo k úniku přes horský terén.

Svou odolností a schopností zvládat náročné podmínky si Aro 240 vysloužil své místo v historii bondovského filmového univerza.

Autor: Tomáš Skočdopole

Tomáš Skočdopole je uznávaný český filmový kritik a autor, který se proslavil svým jedinečným pohledem na kinematografii a hlubokou znalostí filmové historie. Narodil se v Praze a od mládí projevoval silný zájem o film a jeho různé aspekty. Jeho styl psaní čerpá inspiraci z Quentina Tarantina, projevuje se v něm vášeň pro detail a nekonvenční přístupy k filmové naraci. Skočdopole je známý svou schopností analyzovat a interpretovat filmová díla na hluboké úrovni, přičemž často propojuje klasické a moderní filmy v kontextu širších kulturních a společenských trendů. Jeho články, publikované v předních českých filmových časopisech a na online platformách, jsou ceněné pro jejich erudici a originální pohled na film jako uměleckou formu. Tomáš se také často účastní filmových festivalů a diskusních panelů, kde sdílí své znalosti a nadšení pro film s širokou veřejností.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *