Rubriky
Nej filmy

Legendární horory světové kinematografie, které musíte vidět

Jestliže máte rádi horory, určitě jsou některé vaše oblíbené. Do světové kinematografie se některé hororové snímky zapsaly neopakovatelnou formou. I dnes budí nejen hrůzu, ale také údiv nad filmovým uměním.

Ptáci

Bezesporu nejznámějším hororem je horor Ptáci od Alfréda Hitchcocka. Je to kultovní snímek, jehož děj je založen na tom, že se v jenom přímořském letovisku ve Spojených státech stane něco podivného s hejnem vran, které začnou napadat lidi. Hlavní hrdinkou je Melanie Daniels, kterou ptáci napadnou v telefonní budce. Ztvárnila ji Tippi Hendren. Ptáci terorizují město, děj však zůstane otevřený a tím je vystupňována děsivá atmosféra. Ve své době byl horor Ptáci velkým hitem a slavný je dodnes.

Film byl natočen podle knihy Daphne du Maurier v roce 1963. Na tento film odkazuje mnoho dalších, které jsou populární. Stal se jedním ze základních hororových snímků všech dob.

Osvícení

Osvícení od Stephena Kinga je film, který má velmi děsivý příběh i atmosféru. Jsou v něm tajemné síly, jenž dokáží ovládat každého, kdo se přiblíží k hotelu, v němž se děj odehrává. Samovolně se přeskupující křoví není nic proti mrtvé ženě ve vaně. V tomto filmu byl hlavní hvězdou Jack Nicolson, který se stal slavnou hvězdou, poté co byl natočen.

Děj Osvícení se odehrává v hotelu Overloock, kdy do něj přijede rodina s dětmi. Otec se postupně mění a nakonec se z něj stane šílenec, který se pokouší vraždit vše kolem. V hotelu se děje mnoho tajemných věcí.

Jacku Nicolsonovi bylo umožněno improvizovat a dal tak do filmu veškeré své herecké umění. Původně měl hlavní roli hrát Robert DeNiro, ale nakonec zvolili Jacka Nicolsona. Byla v něm použita hudba, která se nese také jinými hororovými filmy.

Vetřelec

Vetřelec je americký sci-fi horor, který se stal hned po svém uvedení zcela kultovním. Je o mimozemském druhu, který používá lidi jako potravu. Skupina kolonistů objeví vejce vetřelce náhodně ve vesmírné lodi a jeden z nich je infikován. Kolem vetřelce vznikl celý fanklub, kdy se prodávají figurky nebo také různé časopisy a další zábavné hračky. Vetřelec stále pokračuje a natáčejí se nové a nové díly. Spíše, než první díl je však populárnější druhý, který byl zábavnější, to je ovšem sporné. Vedou se o tom debaty mezi širokou fanouškovskou základnou.

Predátor

Na Vetřelce navazuje film Predátor, který je také o mimozemšťanovi, jež loví v pralese lidi. Je tu náhodou speciální jednotka, která bojuje s mimozemšťanem. Vydrží poslední voják, který jej zcela zničí. Predátor má další tři pokračování a je spojen také s Vetřelcem ve filmech Vetřelec a Predátor, kde spolu tyto dvě mimozemské rasy bojují proti lidem. Vetřelec je však spíše animální bytost, zatímco predátor humanoid. Uznává silné bojovníky, kteří se nevzdávají. Je to vesmírný lovec a vetřelec je pro něj divoké zvíře. Události se odehrávají vždy za velkého horka, při kterém se daří Predátorovi dobře.

Drákula

Nejslavnější a nejstarší horor všech dob je Drákula. Film o transylvánském upírovi, který přijíždí do Londýna, aby zde vysával krev. Setká se s místními lidmi, kteří odhalí, co je zač. Stihne však napadnout ženu Lucy, která se stane také upírkou. Za záchranu jeho druhé oběti Míny se postaví její snoubenec Jonathan Harker, který jej nakonec zničí.

Drákula byl předlohou všech filmů o upírech a upířích ság. Položil základy celé této tématice, jak ve filmech, tak také v knižní produkci. Napsal jej Bram Stoker a natočil Francis Ford Coppola. Je z roku 1992 a plný romantiky předešlého století i děsivých scén, ze kterých mrazí. Anthony Hopkins si v něm zahrál Van Helsinga, lovce upírů. Zahrálo si v něm mnoho slavných osobností, jako Keanu Reves, Gary Oldman a Winona Ryder.

Autor: Tomáš Skočdopole

Tomáš Skočdopole je uznávaný český filmový kritik a autor, který se proslavil svým jedinečným pohledem na kinematografii a hlubokou znalostí filmové historie. Narodil se v Praze a od mládí projevoval silný zájem o film a jeho různé aspekty. Jeho styl psaní čerpá inspiraci z Quentina Tarantina, projevuje se v něm vášeň pro detail a nekonvenční přístupy k filmové naraci. Skočdopole je známý svou schopností analyzovat a interpretovat filmová díla na hluboké úrovni, přičemž často propojuje klasické a moderní filmy v kontextu širších kulturních a společenských trendů. Jeho články, publikované v předních českých filmových časopisech a na online platformách, jsou ceněné pro jejich erudici a originální pohled na film jako uměleckou formu. Tomáš se také často účastní filmových festivalů a diskusních panelů, kde sdílí své znalosti a nadšení pro film s širokou veřejností.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *