Rubriky
Nej filmy

Nejočekávanější světové filmové premiéry 2023

Vánoce a Silvestr 2022 jsou již za námi. Nový rok 2023 opět přinese spoustu novinek i na filmovém plátně. Některé z nich mají být obrovskými bombami a jsou očekávány již dlouhé měsíce dopředu. V článku se podíváme na 5 nejočekávanějších světových filmových premiér v tomto roce.

Strážci Galaxie: Vol. 3

Fanouškové Marvel Cinematic Universe se v květnu 2023 mohou těšit na třetí a poslední pokračování oblíbených Strážců Galaxie. Peter Quill (Chris Pratt) se v něm bude vzpamatovávat ze ztráty Gamory, která zemřela na planetě Vormir v Avengers: Infinity War. Na truchlení ale nebude mít mnoho času. Bude vést partu superhrdinů za záchranou jednoho ze Strážců galaxie a vlastně celého vesmíru. Těšit se samozřejmě můžeme opět i na Draxe Ničitele, Mantis a všechny oblíbené postavy. Režie se stejně jako při prvním a druhém dílu ujal James Gunn.

John Wick: Kapitola 4

Nájemný zabiják John Wick, kterého opět věrně ztvární oblíbený Keanu Reeves, se letos dočká svého čtvrtého pokračování. Počkat musíme do března. Samotný John Wick by už sám nejraději odešel do zabijáckého důchodu, na jeho hlavu je ale stále vypsaná odměna, která se neustále zvyšuje. Po Johnovi proto půjdou zabijáci z celého světa. Ten musí být neustále ve střehu, aby přežil, přičemž mezitím se snaží vypátrat ty nejmocnější hráče, kteří se schovávají v ústraní. Děj filmu nás provede Pařížem, New Yorkem, Berlínem i Osakou. Režie se počtvrté ujímá Chad Stahelski, z hereckého obsazení se kromě Reevese můžeme těšit také na Fishburnea nebo Skarsgårda.

Indiana Jones a nástroj osudu

Na přelomu června a července 2023 se můžeme těšit také na páté pokračování oblíbeného Indiany Jonese. Ztvárnit ho samozřejmě nemůže nikdo jiný než Harrison Ford, který letos oslaví již 81. narozeniny. Z tohoto důvodu světem kolují chýry, že ve filmu byl Harrison digitálně omlazen. Ať je to tak či onak, nebyl by to Indiana Jones, aby se neutkal se svými úhlavními nepřáteli – nacisty. Děj nás proto zavede do 60. let 20. století, ve kterých Američané kvůli závodům o přistání na Měsíci začínají spolupracovat s bývalými nacisty. Což Indiana Jones samozřejmě nemůže přejít bez povšimnutí. Harrison Ford se do své legendární role vrací po 15 letech, Indianu poprvé nerežíruje Steven Spielberg. Režie se ujal James Mangold, který má na svém kontě jakožto režisér například snímek Le Mans ´66. Co se týče herců, těšit se můžeme také na nestárnoucího Antonia Banderase nebo například na Madse Mikkelsena, známého z filmu Doctor Strange.

Oppenheimer

V červenci se můžeme těšit také na nový snímek Christophera Nolana. Na co tento režisér sáhne, stane se hitem – Temný rytíř, Temný rytíř povstal, Interstellar nebo Dunkirk jsou zářivými příklady. Tentokrát režíruje životopisné dílo, které nás provede 45 lety života „otce atomové bomby“ J. Roberta Oppenheimera. Seznámíme se s laboratoří v Los Alamos a projektem Manhattan. Christopher Nolan si jakožto hlavního herce již po několikáté vybral Ciliana Murphyho, herce s uhrančivým pohledem. Kromě něho se ve filmu můžeme těšit na taková jména, jakými jsou Emily Blunt, Robert Downey Jr., Josh Hartnett nebo Matt Damon.

Napoleon

Napoleon se do našeho seznamu dostává také díky tomu, kdo ho režíruje. Žezla se ujala legenda Ridley Scott (má na kontě například snímky Vetřelec, Gladiátor nebo Marťan). Jeho nového filmu se dočkáme v září 2023. Uvidíme vzestup francouzského císaře a na pozadí bitev, které psaly historii, se víc dozvíme také o vztazích císaře a jeho manželky Josephine. Obsazení hlavní role potěší fanoušky nesmrtelného filmu Znamení (2002). Roli Napoleona si totiž vyzkouší oblíbený Joaquin Phoenix.

https://www.youtube.com/watch?v=18tyBrdsIeo

Autor: Tomáš Skočdopole

Tomáš Skočdopole je uznávaný český filmový kritik a autor, který se proslavil svým jedinečným pohledem na kinematografii a hlubokou znalostí filmové historie. Narodil se v Praze a od mládí projevoval silný zájem o film a jeho různé aspekty. Jeho styl psaní čerpá inspiraci z Quentina Tarantina, projevuje se v něm vášeň pro detail a nekonvenční přístupy k filmové naraci. Skočdopole je známý svou schopností analyzovat a interpretovat filmová díla na hluboké úrovni, přičemž často propojuje klasické a moderní filmy v kontextu širších kulturních a společenských trendů. Jeho články, publikované v předních českých filmových časopisech a na online platformách, jsou ceněné pro jejich erudici a originální pohled na film jako uměleckou formu. Tomáš se také často účastní filmových festivalů a diskusních panelů, kde sdílí své znalosti a nadšení pro film s širokou veřejností.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *