Rubriky
Nej filmy

Nejvýdělečnější filmy všech dob

Všichni filmoví tvůrci doufají, že se právě jejich snímku podaří mezi diváky uspět a film se dočká nejen pozitivní kritiky, ale i patřičného finančního ocenění. Kterým snímkům se to povedlo skutečně měrou vrchovatou?

Avatar

 
Pod americkým sci-fi snímkem Avatar je podepsán režisér James Cameron. Fantazijní vyprávění je vystavěno na kontrastu dvou světů – mírumilovných obyvatel planety Pandora a průzkumníků přicházejících ze Země.

Strhující filmový zážitek se tvůrcům podařilo vytvořit díky kombinaci emotivního příběhu o záchraně jedinečného místa a speciálních efektů. Samotný Cameron připravoval svůj nápad na Avatar už od 90. let, dlouho ale trvalo, než vůbec vznikly technologie na takové úrovni, aby svou představu dokázal reálně dostat na plátno.

To se podařilo až v roce 2009. Díky tomu si Avatar dokázal celosvětově vydělat úctyhodných 2 922 917 914 dolarů a v kinech ho viděly stovky tisíc diváků.

Avengers: Endgame

 
Americký film Avengers: Endgame pojednává o týmu superhrdinů Marvel Comics Avengers. Po produkční stránce se o něj postarala společnost Marvel Studios a jeho distribuci zajistila společnost Walt Disney Studios Motion Pictures.
Na zbývající superhrdiny v něm čeká náročná mise: Po událostech způsobených Thanosem, jemuž se podařilo vyhladit polovinu života ve vesmíru, musejí nalézt sílu k odplatě.

Film Avengers: Endgame z roku 2019 režírovali Anthony Russo a Joe Russo. Další pokračování série Avengers vstoupilo do kin skutečně s náležitou pompou a dokázalo si vydělat 2 797 501 328 dolarů. Díky tomu se stalo krátce dokonce vůbec nejvýdělečnějším filmem historie, než jej z pomyslného trůnu sesadil Avatar.

Titanic

 
Pod velkofilmem Titanic je opět podepsán James Cameron. Jde o nejstarší počin v našem žebříčku, vznikl už v roce 1997.

Scénář se inspiroval skutečnou událostí – katastrofou zaoceánského parníku Titanic, který v roce 1912 ztroskotal při srážce s ledovcem. Pro luxusní loď tak šlo o první a zároveň poslední plavbu. Na pozadí tragédie se pak odehrává působivý milostný příběh.

Film udělal celebritu z herce Leonarda Leonarda DiCapria, který už tehdy byl vnímán jako velký talent, a posbíral 11 Oscarů. Partnerkou pro DiCapria byla na plátně herečka Kate Winslet. A byť si pro nepřehlédnutelnou chemii mnoho fanoušků přálo, aby to ti dva dali dohromady i v reálném životě, mohli být zklamaní: Sympatickou dvojici už roky pojí „pouze“ pevné přátelství.

Star Wars: Síla se probouzí

 
Star Wars: Síla se probouzí patří do kultovní série Star Wars. V pořadí sedmý díl vznikl v roce 2015 pod režijní taktovkou J. J. Abramse.

Ve vyprávění nyní musí Nová republika čelit nepříteli, Prvnímu řádu, v jehož čele stojí rytíř Kylo Ren. Luke přitom zmizel ve chvíli, kdy ho galaxie nejvíc potřebuje. Rey, Finn a Han Solo tak musejí společně s Chewbaccou spojit svoje síly na straně Odboje a porazit Temnou stranu síly.

Ze Star Wars se stal popkulturní fenomén a v případě této epizody navíc jde o pravou vizuální lahůdku. Není tak divu, že si nostalgický návrat po dlouhých 10 letech okamžitě vysloužil svoje pevné místo na filmovém výsluní a celosvětové tržby v hodnotě 2 069 521 700 dolarů.

Avengers: Infinity War

 
Akční film z roku 2018 natočila opět bratrská dvojice Anthony Russo a Joe Russo. Jedná o další příběh z prostředí světa studia Marvel. Jde v pořadí už o devatenáctý snímek z celé série.

Superhrdiny v něm čeká rozhodující bitva. Jejich úkolem je porazit mocného Thanose a zabránit tak zkáze vesmíru. V sázce je tak s Avengers: Infinity War úplně vše. a hrdinové, původně značně roztroušení, musejí spojit své síly ve jménu záchrany.

Na diváka tu čeká poctivá akční podívaná. Snímek Avengers: Infinity War byl svým pojetím zábavný a především také patřičně megalomanský. Zcela logické je vzhledem k úspěchu předcházejícího zástupce marvelovské série tak i jeho umístění v žebříčku nejvýdělečnější filmů všech dob. Dostal se tam s celkovými tržbami 2 048 359 754 dolarů.

Autor: Tomáš Skočdopole

Tomáš Skočdopole je uznávaný český filmový kritik a autor, který se proslavil svým jedinečným pohledem na kinematografii a hlubokou znalostí filmové historie. Narodil se v Praze a od mládí projevoval silný zájem o film a jeho různé aspekty. Jeho styl psaní čerpá inspiraci z Quentina Tarantina, projevuje se v něm vášeň pro detail a nekonvenční přístupy k filmové naraci. Skočdopole je známý svou schopností analyzovat a interpretovat filmová díla na hluboké úrovni, přičemž často propojuje klasické a moderní filmy v kontextu širších kulturních a společenských trendů. Jeho články, publikované v předních českých filmových časopisech a na online platformách, jsou ceněné pro jejich erudici a originální pohled na film jako uměleckou formu. Tomáš se také často účastní filmových festivalů a diskusních panelů, kde sdílí své znalosti a nadšení pro film s širokou veřejností.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *